Distronic Nedir


Distronic, araçlardaki elektronik takip sistemidir. Aracın önündeki araçla takip mesafesini otomatik olarak ayarlar. Elektronik takip sistemi. Sistem öndeki araçla olan mesafe tehlikeli şekilde azalınca motor gücünü azaltır yada fren yapmasını sağlar.
Distronic, gidilen hıza bağlı olarak aracı maksimum 2 m/s2 ile frenler. Bu değer, aracın maksimum frenleme kapasitesinin yaklaşık % 20sine denktir. Fren gücü yeterli gelmediğinde, bir çarpışmayı engellemek için ilave olarak fren yapılması gerekir.

Distronic, sürücünün işini kolaylaştıran keyifli ve kolay bir sürüş zevki yaşatan bir sistemdir. Bu sistem tam anlamıyla öndeki araçlara ve cisimlere çarpmayı engelleyen bir sistemdir deyip kontrolü elden bırakmamak gerekir ; çünkü sadece yardımcı bir sistemdir. Aracın seyretmekte olduğu hızın, diğer araçlara olan mesafenin ve zamanında fren yapmanın sorumluluğu tamamen sürücüye aittir. Ayrıca sistem, yayalara, duran engellere, örneğin duraklayan veya park eden araçlara, karşı istikametten gelen araçlara ve kavşak trafiğine tepki vermez. Buna da dikkat etmek gerekir.


Distronic sistem öndeki algılayıcı sensörlerle çalışır. Önde giden dar araçları algılamayabilir, örneğin motosikletler ve şeridini ortalamadan giden araçlar. Bu yüzden distronic devrede olsa dahi sürücünün trafiği sürekli olarak takip etmesi gerekir.
Bu gibi güvenlik ve yardımcı sistemlerin sürekli devrede olması bazı durumlarda sorun yaşatabilir. Sensörler kirliyse veya kötü görüşte, örneğin sis varken, sağanak yağmur veya kar yağışında distronic olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu olumsuz durumlar sistemin kötü olduğunu göstermez. Unutulmamalı ki, meydana gelen kazarların çok büyük bir yüzdeliğinin takip mesafesinin dikkate alınmamasından kaynaklandığını ve bu sistemin bu sorunu ortadan kaldırılması için oluşturulmuş yardımcı sistem olduğu bilinmelidir. Yine de şu da göz ardı edilmemelidir ki araçlardaki tüm sistemler sürücünün kontrolündedir ve bu sistemlerin sürücünün sadece yardımcılarıdır.

Diğer Bilgiler